Czynna ochrona muraw i łąk w rezerwatach przyrody i obszarach Natura 2000
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy rozpoczął realizację zadania pn. „Czynna ochrona muraw i łąk w rezerwatach przyrody i obszarach Natura 2000”, w celu zachowanie łąk i muraw kserotermicznych poprzez działania z zakresu ochrony czynnej (wykaszanie i odkrzaczanie oraz usuwanie gatunków obcych). W br. zabiegi będą wykonane na łącznej powierzchni 16 ha w następujących obszarach chronionych:
- Obszarze Natura 2000 Zbocza Płutowskie PLH040040, w tym w rezerwatach przyrody Zbocza Płutowskie i Góra Św. Wawrzyńca,
- Obszarze Natura 2000 Dolina Noteci PLH300004, w tym w rezerwacie przyrody Skarpy Ślesińskie,
- Rezerwacie przyrody Ostnicowe parowy Gruczna.
Działania ochronne polegają m.in. na wykaszaniu oraz usuwaniu drzew i krzewów, w tym gatunków obcych. Przedmiotowe działania są niezbędne dla utrzymania we właściwym stanie ochrony półnaturalnych zbiorowisk ciepłolubnych muraw o charakterze stepowym oraz towarzyszących im łąk w rezerwatach Skarpy Ślesińskie, Zbocza Płutowskie, Ostnicowe Parowy Gruczna i Góra Św. Wawrzyńca, dla których największym zagrożeniem jest zaprzestanie użytkowania. Końcowym etapem sukcesji ekologicznej w naszej strefie klimatycznej są zbiorowiska leśne, dlatego półnaturalne zbiorowiska o charakterze łąkowym i murawowym w wyniku braku użytkowania z czasem zarastają. Zbiorowiska te są siedliskiem rzadkich, zagrożonych i jednocześnie chronionych gatunków roślin np. ostnicy Jana Stipa joannis, miłka wiosennego Adonis vernalis i zawilca wielkokwiatowego Anemone sylvestris.
Powierzchnia wykaszania oraz usuwania zakrzaczeń i zadrzewień na łąkach i murawach kserotermicznych w okresie realizacji projektu w latach 2020-2021 będzie wynosić ok. 32 ha.
Fot.: Justyna Czajka