Regionalna Komisja do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko
Ustawa określa zadania i zasady funkcjonowania Regionalnej Komisji oraz regionalnych komisji ds. ocen oddziaływania na środowisko (RKOOŚ w Bydgoszczy).
Do zadań Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy należy:
- wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w związku z jego uprawnieniami wynikającymi z ustawy,
- przedstawianie opinii i wniosków dotyczących rozwoju programów szkoleniowych w zakresie ocen oddziaływania na środowisko,
- współpraca z Krajową Komisją i innymi regionalnymi komisjami.
Szczegółowy sposób funkcjonowania Krajowej Komisji oraz regionalnych komisji, a także organizację i tryb działania komisji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie funkcjonowania Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko oraz regionalnych komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko.
Na podstawie art. 133 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy powołał Regionalną Komisję Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Uchwały Prezydium Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy:
Uchwały Zespołów roboczych Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy:
- Uchwała Zespołu roboczego nr 1 Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy z dnia 28 kwietnia 2016 r.
- Uchwała Zespołu roboczego nr 2 Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy z dnia 28 kwietnia 2016 r.
- Uchwała Zespołu roboczego nr 2 Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy z dnia 28 kwietnia 2016 r.
Stanowiska Zespołów roboczych Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy:
Posiedzenia Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy:
Posiedzenia w roku 2009:
- Rozbudowa budynku inwentarskiego – kurnika do chowu brojlerów na dz. nr 14/2 w m. Suchatówka, gm. Gniewkowo - posiedzenie 8 października 2009 r.
Posiedzenia w roku 2010:
-
Rozbudowa budynku inwentarskiego – kurnika do chowu brojlerów na dz. nr 14/2 w m. Suchatówka, gm. Gniewkowo - posiedzenie 18 lutego 2010 r.
-
Rola organów ochrony środowiska w procesie inwestycyjnym - posiedzenie 18 lutego 2010 r.
-
Budowa i przebudowa głównego szkieletowego układu drogowego miasta Torunia, zadanie II budowa Trasy Średnicowej Północnej w głównym szkieletowym układzie drogowym miasta na kierunku wschód – zachód na odcinku od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Szosa Chełmińska (Węzeł Wybickiego). Etap I - odcinek od ul. Grudziądzkiej do ul. Szosa Chełmińska. Etap II - odcinek od trasy mostowej w osi ul. Wschodniej do ul. Grudziądzkiej - posiedzenie 10 maja 2010 r.
-
Stanowisko Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy dotyczące stosowanych rozwiązań planistycznych i inwestycyjnych z zakresu gospodarki wodno – ściekowej w kontekście ochrony środowiska - posiedzenie 10 maja 2010 r.
Posiedzenia w roku 2011:
-
Rozbudowa fermy drobiu w m. Glinki, gm. Koronowo - posiedzenie 25 stycznia 2011 r.
-
Rozbudowa fermy drobiu w m. Glinki, gm. Koronowo - posiedzenie 10 maja 2011 r.
-
Zmiana sposobu użytkowania zabudowy handlowo-magazynowej na punkt zbierania i przeładunku odpadów (złomu i surowców wtórnych), na dz. ew. nr 435 i 436/4 w obrębie ew. Brzoza, gm. Nowa Wieś Wielka środowiska - posiedzenie 10 maja 2011 r.
-
Budowa elektrociepłowni na biogaz w gminie Radziejów środowiska - posiedzenie 10 maja 2011 r.
-
Uchwalenie Regulaminu Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy środowiska - posiedzenie 15 września 2011 r.
-
Budowa budynku inwentarskiego chlewni z częścią garażową na maszyny rolnicze na działce nr ew. 83/1 oraz budowa budynku inwentarskiego chlewni z częścią garażową na maszyny rolnicze na działce nr ew. 83/2, obie położone w m. Mościska, gmina Skrwilno- posiedzenie 15 września 2011 r.
-
Budowa budynku inwentarskiego chlewni z częścią garażową na maszyny rolnicze na działce nr ew. 83/1 oraz budowa budynku inwentarskiego chlewni z częścią garażową na maszyny rolnicze na działce nr ew. 83/2, obie położone w m. Mościska, gmina Skrwilno – wnioski z przeprowadzonej wizji lokalnej i otrzymanych uzupełnień - posiedzenie 12 grudnia 2011 r.
-
Budowa biogazowni o mocy 2 MW w miejscowości Łąsko Małe, gm. Koronowo - posiedzenie 12 grudnia 2011 r.
Posiedzenia w roku 2012:
-
Renowacja obiektu basenu termalno-solankowego wraz z obiektami zabytkowymi i budowie nowego obiektu uzdrowiskowego wraz z infrastrukturą na działkach nr ew. 105/13 i 105/16 w miejscowości Ciechocinek, przy ul. Aleja Pojednania Koronowo - posiedzenie 23 marca 2012 r.
-
Budowa elektrociepłowni wytwarzającej energię z odpadów oraz zakładu produkcji paliwa alternatywnego na działce nr 45/10, gm. Świecie - posiedzenie 23 marca 2012 r.
Posiedzenia w roku 2013:
-
Realizacja zadań przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w roku 2012 i 2013 - posiedzenie 28 czerwca 2013 r.:
- zadania Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000,
- zadania Wydziału Spraw Terenowych,
- zadania Wydziału Zapobiegania i Naprawy Szkód w Środowisku oraz Informacji o Środowisku i Zarządzania Środowiskiem,
- zadania Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko.
-
Planowane przedsięwzięcia polegające na realizacji odnawialnych źródeł energii (zwłaszcza fotowoltaiki i elektrowni wiatrowych) - posiedzenie 28 czerwca 2013 r.
-
Budowa stopnia piętrzącego poniżej zapory we Włocławku - uwarunkowania hydrograficzno – przyrodnicze - posiedzenie 28 czerwca 2013 r.
-
Spotkanie wyjazdowe Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Bydgoszczy w dniu 2 grudnia 2013 r. Obrady prowadzone były w Toruniu, w siedzibie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wspólnie z Członkami Podkomitetu Monitorującego do spraw Zrównoważonego Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego:
- omówienie procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko,
- omówienie prognozy oddziaływania na środowisko Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
Posiedzenia w roku 2014:
-
Posiedzenie Komisji w dniu 08 października 2014 r.:
- budowa drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim – stan zaawansowania prac,
- szkody w środowisku na terenie byłych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” S. A.,
- krajowa sieć organów środowiskowych oraz instytucji zarządzających funduszami unijnymi – „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”,
- listy sprawdzające w zakresie dokumentacji dotyczącej ocen oddziaływania na środowisko dla instytucji oceniających wnioski o dofinansowanie,
- budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego – stan zaawansowania prac.
Posiedzenia w roku 2016:
-
Posiedzenie Komisji w dniu 28 kwietnia 2016 r.:
- budowa na terenie gminy Waganiec obiektów inwentarskich o łącznej obsadzie 831,6 DJP wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
- budowa linii 400 kV Bydgoszcz Zachód – Piła Krzewina.
Posiedzenia w roku 2017:
-
Posiedzenie Plenarne Komisji w dniu 1 marca 2017 r.:
- Plan Pracy Regionalnej Komisji na rok 2017,
- przedstawienie sprawozdania z działalności Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy za rok 2016,
- omówienie aspektów prawnych wynikających z wprowadzonych w dniu 1 stycznia 2017 r. zmian do ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Informacje na temat Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko
Zakres działania Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko jako organu opiniodawczo-doradczego Ministra Środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko został początkowo określony w ustawie Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. Na mocy niniejszej ustawy zostały powołane również wojewódzkie komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko, pełniące funkcje organów opiniodawczo-doradczych wojewodów. Dokładny opis sposobu działania Krajowej Komisji oraz wojewódzkich komisji został ustalony rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2002 r.
Krajową Komisję do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko tworzą przedstawiciele środowisk akademickich, instytutów badawczych związanych z ochroną środowiska, a także eksperci z urzędów państwowych oraz organizacji ekologicznych. Poszczególne zadania są wykonywane na posiedzeniach plenarnych lub na posiedzeniach zespołów roboczych. Do dokumentacji dotyczących rozpatrywanych spraw dla potrzeb Krajowej Komisji sporządzane są dodatkowe, niezależne opracowania. Do zadań Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko należy prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko. Zadania przypisane ustawowo Komisji, służą m.in. podniesieniu jakości przeprowadzanych procedur oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności przedsięwzięć infrastrukturalnych planowanych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.
Więcej informacji na temat Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko