Czynna ochrona rybitw nad Dolną Wisłą
Obszar Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły jest ostoją ptaków o randze międzynarodowej. Rozciąga się on wzdłuż Wisły od Włocławka, niemal do Zatoki Gdańskiej.
Rybitwa rzeczna Sterna hirundo jest gatunkiem, który wymaga ochrony czynnej, co zostało wskazane zarówno w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, jak i w zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z 31 marca 2015 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły PLB040003.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą od kilku lat realizuje przedsięwzięcie pn. „Ustawianie barek lęgowych w nurcie rzeki Wisły”.
Celem zadania jest poprawa warunków gniazdowania rybitwy rzecznej w obszarze Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły.
Barki zostały przystosowane do gniazdowania ptaków siewkowych, w szczególności rybitwy rzecznej, m.in. poprzez wypełnienie piaskiem, umieszczenie na nich elementów pozwalających na schronienie się pisklętom oraz zabezpieczenie przed drapieżnikami wodno-lądowymi.
Zauważalne jest mocne przywiązanie tego gatunku do miejsc lęgowych - po zimowaniu w południowej Afryce ptaki te wracają nad Dolną Wisłę i cierpliwie czekają na wystawienie barek.
Z danych przekazanych przez pracowników Parku wynika, że z 33 odczytanych w tym sezonie osobników aż 22 miały tu lęgi w poprzednich latach. Jest to m.in. "izraelczyk" obrączkowany w 2017 r. w Atlit Salt-Pans, który powraca do nas już czwarty sezon. Odczytano też kilka osobników po raz pierwszy.
Projekt sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Fot.: Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą