Dobre praktyki w ochronie drzew
Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich kończy budowę chodnika dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 698 w granicach miasta Łosice. Tego typu inwestycje nie rzadko pociągają za sobą wycięcie drzew kolidujących z planowaną budową. W opisywanym przypadku oznaczałoby to usunięcie pięknych, zdrowych drzew, w przeważającej części lip drobnolistnych, które utworzyły malowniczą aleję na wjeździe do Łosic, stając się pięknym zaproszeniem do miasta.
Współpraca pracownika Urzędu Miasta Łosice (wydającego decyzję zezwalającą na usunięcie drzew), zarządcy drogi oraz przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie spowodowała, że z planowanych do usunięcia 78 drzew 54 udało się zachować. Stało się to możliwe dzięki weryfikacji projektu w terenie ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących ochrony przyrody oraz otwartości zarządcy drogi, który po zapoznaniu się z merytorycznymi argumentami urzędników dokonał korekty projektu (m.in. poprzez zmianę technologii wykonania i parametrów drogi).
Wprawdzie inwestor zobowiązał się do kompensacji przyrodniczej poprzez posadzenie roślin w miejsce wyciętych, jednak zachowanie ponad 50 zdrowych, okazałych drzew przynosi niewspółmierną korzyść w porównaniu do nasadzania młodych. Opisywana inwestycja jest przykładem pogodzenia bezpieczeństwa pieszych i podróżujących samochodami z ochroną przyrody.