Działania ochronne w Cytadeli Grudziądz
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy rozpoczęła aktualizację stanu wiedzy na temat przedmiotów ochrony obszaru Natura 2000 Cytadela Grudziądz.
Cytadela grudziądzka to kompleks umocnień pochodzących z drugiej połowy XVIII w. W jej skład wchodzi zespół potężnych i rozległych budowli obronnych zbudowanych z cegły i kamienia. Część podziemna obfituje w korytarze i chodniki minerskie. Ogólna długość wszystkich budowli wynosi 12,7 km (wg planów z 1840 r.).
Przedmiotami ochrony obszaru są gatunki nietoperzy: nocek duży, nocek łydkowłosy i mopek, a konieczność uzupełnienia informacji na ich temat przewidziano w zarządzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Cytadela Grudziądz PLH040014. Cykl kontroli pozwoli uzyskać dodatkowe informacje na temat populacji w obrębie całego obiektu. Działania związane będą z rozpoznaniem oraz wyznaczeniem korytarzy, odcinków korytarzy istotnych dla zimowania nietoperzy w granicach obszaru, a także koncentracji jesiennych oraz wlotu do obiektu.
Prace realizowane są przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy we współpracy z przedstawicielami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Bydgoszczy