Dzień krajobrazu w Gminie Kruszwica
20 października 2017 r. w Kruszwicy odbyły się wydarzenia promujące Dzień Krajobrazu, których współorganizatorami byli: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Nadgoplański Park Tysiąclecia, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi oraz Gmina Kruszwica.
W ramach obchodów Dnia Krajobrazu odbyła się część konferencyjna - debata pod hasłem "Wszyscy tworzymy i chronimy rodzimy krajobraz", podczas której Regionalny Dyrektory Ochrony Środowiska w Bydgoszczy dr Maria Dombrowicz opowiedziała o działaniach Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy na rzecz ochrony krajobrazu przyrodniczego i kulturowego w województwie kujawsko-pomorskim. Ponadto Dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia w Kruszwicy Andrzej Sieradzki wygłosił wykład na temat krajobrazu historycznego Mare Polonorum, Prezes Zarządu Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi Andrzej Klonecki wygłosił wykład "Polska biała gęś - trwały element krajobrazu przyrodniczego i kulturowego Nadgopla i Kujaw", a Ryszard Marek Badtke opowiedział o kapitale społecznym w kształtowaniu krajobrazu przyrodniczego i kulturowego Nadgopla i Kujaw.
O godzinie 12.00 spod świetlicy wiejskiej sołectwa Grodztwo uczestnicy obchodów Dnia Krajobrazu wyruszyli na spacer krajobrazowy pod hasłem "Pejzaż Nadgopla z gęsiną w tle", ścieżką przyrodniczo-historyczną "Gopło-Mare Polonorum" pod Mysią Wieżę. Podczas spaceru, można było usłyszeć ciekawostki na temat krajobrazu jeziora Gopło i okolic, o jego historii, zagrożeniach i potrzebie ochrony oraz podziwiać ten krajobraz z Mysiej Wieży. Po spacerze Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi promowała lokalne produkty kulinarne na bazie gęsiny.
Gościem honorowym wydarzenia był Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, który objął patronat nad obchodami Dnia Krajobrazu 2017 w Gminie Kruszwica.
Spacery krajobrazowe organizowane są w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, święta zainicjowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń.
Informacje na temat poszczególnych spacerów krajobrazowych zostały zamieszczone w Geoserwisie - portalu mapowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Więcej informacji o Dniu Krajobrazu i spacerach krajobrazowych.
Fot.: Przemysław Smoleński