Emisja substancji odorotwórczych z ferm drobiu i trzody chlewnej
20 września 2018 r. odbyło się zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy szkolenie dla pracowników Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.
Szkolenie pn. „Emisja substancji odorotwórczych z ferm drobiu i trzody chlewnej, skuteczne środki minimalizujące”, zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach realizacji przez GDOŚ zadania „Wsparcie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we wdrażaniu ex ante oraz realizacji zobowiązań w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000” w ramach umowy Nr 167/2017/WN50/NE-OO/D z dnia 23 sierpnia 2017 r.
Celem szkolenia było omówienie zagadnień związanych z emisją związków złowonnych z ferm drobiu oraz trzody chlewnej, badanych w procedurze weryfikacji kart informacyjnych przedsięwzięcia oraz raportów oddziaływania na środowisko. Omówiono zagadnienia:
- źródła powstawania emisji substancji odorotwórczych (emisje zorganizowane i niezorganizowane),
- analizy trudności przy weryfikacji emisji oraz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, w odniesieniu do związków złowonnych (przyjmowane założenia do obliczeń emisji),
- zastosowanie wytycznych wynikających z konkluzji BAT, m.in. określenie wielkości emisji amoniaku na podstawie zawartości azotu w paszach i odchodach,
- możliwość zastosowania skutecznych środków minimalizujących oddziaływania – przykłady stosowane w praktyce.
Fot.: Daniel Białkowski