Inwentaryzacja sów na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego
W Polsce do gatunków objętych ochroną prawną należą wszystkie sowy Strigiformes. Dla ich ochrony na terenie województwa kujawsko-pomorskiego od 2015 r. prowadzona jest inwentaryzacja. W tym roku w nocy z 20 na 21 marca 2019 r. w przeprowadzonym przez Tucholski Park Krajobrazowy liczeniu uczestniczył przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Inwentaryzacja miała na celu ustalenie występowania na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego sóweczki Glaucidium passerinum, włochatki Aegolius funereus, uszatki Asio otus, puszczyka Strix aluco, puchacza Bubo bubo i rozpoczęła się w okolicach zmierzchu.
W wyniku przeprowadzonego liczenia udało się zlokalizować 3 puszczyki i 1 sóweczkę, która jest gatunkiem bardzo nielicznym w Polsce, o populacji ocenianej na 1-1,5 tys. par. Sóweczka Glaucidium passerinum najchętniej zajmuje starsze drzewostany z wyraźną piętrowością i o zróżnicowanej strukturze wiekowej. Istotne dla tego gatunku jest występowanie dziupli, w których gniazduje, nocuje oraz zakłada spiżarnie.
Zwracanie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające ptakom i zachęcenie do pomocy w ich ochronie i ochronie ich siedlisk to idea leżąca u podstaw obchodzonego 1 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ptaków. Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony w związku z pierwszą międzynarodową Konwencją o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 r., do której Polska jako strona przystąpiła w 1932 r. Inwentaryzacje przyrodnicze są jednym z elementów tych działań.
Fot.: Robert Miklaszewski