Okazja do poznania pięknych i różnorodnych gatunków dzikiej fauny
„Długi dziób, krótki ogon, małe nogi czerwone jak lak. Wierzch ciała pięknie niebieski, spód cynamonowo-brązowy” – tak o zimorodku Alcedo atthis pisał Jan Sokołowski w latach 70-tych ubiegłego wieku.
Tego unikatowego w swoim występowaniu ptaka spotkać można w krajobrazach rzeki Brdy i Wdy na obszarze Natura 2000 Bory Tucholskie, gdzie prowadzone są liczne badania nad zimorodkiem m.in. przez Wdecki Park Krajobrazowy i Tucholski Park Krajobrazowy.
Mimo niezwykle kolorowego ubarwienia, ze względu na sposób polowania jest niezwykle trudny do dostrzeżenia i najczęściej widzi się go przelatującego nisko nad lustrem wody lub słyszy jego przenikliwy, długi gwizd.
Zimorodek preferuje zbiorniki lub cieki z wolno płynącą, czystą wodą, zasobną w niewielkich rozmiarów ryby. Do gniazdowania wymaga obecności stromych brzegów i urwisk (piaskowych lub piaszczysto-gliniastych), w których drąży norki gniazdowe. Na wybór miejsc lęgowych korzystnie wpływają zadrzewienia w linii brzegowej, umożliwiające mu żerowanie.
Fot.: Robert Bujak