Posiedzenie nowo wybranego Prezydium Regionalnej Rady Ochrony Przyrody
W maju 2020 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy powołał na nową kadencję członków Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Bydgoszczy, będącej organem opiniodawczo-doradczym w zakresie ochrony przyrody.
Na nową kadencję 2020-2025 powołano 20 przedstawicieli środowiska naukowego reprezentujących najważniejsze uczelnie regionu i praktyków ochrony środowiska, m.in. z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Województwa, Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska GIOŚ, dyrekcji parków krajobrazowych i organizacji pozarządowych.
Ze względu na stan zagrożenia zdrowia publicznego i obostrzenia związane z wirusem SARS-CoV-2 głosowanie nad wyborem Prezydium Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Bydgoszczy i przyjęciem „Regulaminu działania Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Bydgoszczy” przeprowadzono zdalnie.
Nowym Przewodniczącym Regionalnej Rady Ochrony Przyrody został dr inż. Mieczysław Stachowiak z Katedry Inżynierii Środowiska, Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, a zastępcami mgr inż. Michał Piotrowski – Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Elżbieta Kwiatkowska, reprezentująca Stowarzyszenie Inicjatywa dla Rozwoju Pomorza i Kujaw.
8 czerwca 2020 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy odbyło się posiedzenie nowo wybranego Prezydium Regionalnej Rady Ochrony Przyrody.
Na pierwszym posiedzeniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy zapoznał Prezydium z najważniejszymi aktualnie prowadzonymi projektami: „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych w kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenia Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych” oraz udostępnienie rezerwatu „Cisy Staropolskie imienia Leona Wyczółkowskiego”, dla którego prowadzona jest ekspertyza arborystyczna i projekt stworzenia edukacyjnej ścieżki multimedialnej.
Podczas posiedzenia zwrócono uwagę na potrzebę stworzenia specjalistycznych zespołów roboczych w ramach Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Bydgoszczy, powstania kompleksowej bazy danych na temat przyrody w województwie kujawsko-pomorskim oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi i parkami krajobrazowymi.