Pozyskanie ślimaka winniczka w kujawsko-pomorskim
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy informuje, że w roku 2016 będą wydawane zezwolenia na limitowane pozyskiwanie ślimaka winniczka (Helix pomatia).
Ilość ślimaków pozyskanych z terenu całego województwa nie może przekroczyć 100 ton z uwzględnieniem limitów pozyskania ślimaka winniczka w poszczególnych gminach. Wprowadzone limity wiążą się z liczebnością populacji tego gatunku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
Termin zbioru wynika z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt i trwa przez 30 dni wybranych przez wnioskodawcę z okresu pomiędzy 20 kwietnia a 31 maja.
Wnioski można nadsyłać do dnia 25 marca 2016 r. do godz. 15:30 (decyduje data wpływu). Ich rozpatrywanie i wydanie stosownej decyzji nastąpi do dnia 11 kwietnia 2016 r. Przy rozpatrywaniu wniosku będą brane pod uwagę następujące kwestie:
- zawartość wniosku (konstrukcja wniosku powinna być sporządzona zgodnie z art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody,
- potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej,
- terminowe nadsyłanie sprawozdań z realizacji zezwoleń uzyskanych w roku ubiegłym (dotyczy wnioskodawców, którzy otrzymali pozytywną decyzję w 2015 r.).
W celu ułatwienia sprawowania nadzoru nad zbiorem ślimaka winniczka na terenie naszego województwa będzie usprawniona współpraca ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za nadzór nad obróbką, przetwórstwem i przechowywaniem osobników tego gatunku. W tym celu Wnioskodawca ubiegający się o zgodę na pozyskanie ślimaka winniczka powinien podać we wniosku m.in. następujące informacje, wynikające z ustawy o ochronie przyrody:
- miejsca wykonania wnioskowanych czynności (art. 56 ust. 6 pkt 6 ustawy o ochronie przyrody),
ze szczególnym uwzględnieniem dokładnych adresów punktów skupu ślimaka winniczka i terminów ich otwarcia (dni i godzin), - nazwę podmiotu, który będzie zabijał zwierzęta (art. 56 ust. 6 pkt 7 ww. ustawy) oraz dokładne adresy miejsc, w których osobniki ślimaka winniczka zostaną przetworzone.
Informacje te będą uwzględniane w wydawanych decyzjach i zostaną przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym i sanitarnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych i sanitarnych oraz firm zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka, w zakresie czynności kontrolnych, np. punktów skupu. Uwzględnienie ww. aspektów ma szczególne znaczenie dla ochrony tego gatunku w skali województwa oraz racjonalizacji gospodarowania jego populacją.
Wzór wniosku o wydanie zezwolenia jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Fot.: Dariusz Górski