Przekazanie fladr dla gospodarstw rolnych w województwie kujawsko-pomorskim
Najczęstszą przyczyną konfliktów na linii człowiek-wilk są szkody powodowane w pogłowiu zwierząt gospodarskich. Zdarzeń takich można jednak uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Jedną z prostych, a jednocześnie bardzo skutecznych metod jest użycie fladr, czyli sznurów z przywiązanymi kawałkami materiału w jaskrawych barwach, którymi ogradza się teren, gdzie wypasane są zwierzęta gospodarskie.
W ramach działań prewencyjno-interwencyjnych, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy przekazała fladry właścicielom gospodarstw rolnych w gminie Raciążek, na których wystąpiły szkody spowodowane przez wilka.
Wilki Canis lupus po wielu latach zwalczania, a następnie eksploatacji łowieckiej, w 1998 r. zostały objęte w całej Polsce ochroną gatunkową. Obecny status prawny tego gatunku reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodnie z wyżej cytowanymi aktami prawnymi wilki objęte są ochroną ścisłą.
Zakup fladr został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Więcej informacji na temat zaleceń i zasad postępowania w odniesieniu do wilka znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Fot.: Maciej Karolak