Ptaki - ofiary kolizji z budynkami
Jesień to czas ptasich odlotów. Nawet w środku miasta można wówczas zobaczyć stadka wędrujących wróblaków lub przelatujące wysoko żurawie. Jednak wiele ptaków, takich jak chociażby drozdy i chruściele, przemieszcza się nocą. W ciemności, przy słabej widoczności spowodowanej np. mgłą, światła wysokich budynków mogą działać jak swoisty wabik, przyciągając ptaki nieświadome niebezpieczeństwa. Także przy dobrej pogodzie może dochodzić do kolizji - w przypadku dużych przeszklonych powierzchni ptaki uderzają w szyby, widząc w nich odbicie nieba.
Rankiem ptaki, które przeżyły kolizję mogą siedzieć osowiałe lub ranne nawet w miejscach licznie odwiedzanych przez ludzi. Tak było w przypadku słonki, którą pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie znaleźli na ulicy Szpitalnej w centrum stolicy. Takie ptaki wymagają pomocy – należy je jak najszybciej przetransportować do najbliższego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt.
W Warszawie miejscem niosącym pomoc rannym ptakom jest Ptasi Azyl działający przy stołecznym Miejskim Ogrodzie Zoologicznym (wejście od strony Mostu Gdańskiego). Jeśli nie ma możliwości dowiezienia rannego ptaka we własnym zakresie, należy wezwać Ekopatrol Straży Miejskiej (tel. 986).
Informacje dotyczące pomocy znalezionym ptakom znajdują się na stronie internetowej Ptasiego Azylu oraz w prezentacji Pierwsza pomoc dzikim ptakom.
Wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt w całej Polsce jest dostępny na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Fot.: Marcin Kalbarczyk