Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie imienia Leona Wyczółkowskiego – nowe wyzwania i działania
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu w roku bieżącym przystępują do realizacji projektów, których celem będzie przywrócenie dostępu do rezerwatu przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego, położonego w Nadleśnictwie Zamrzenica.
Ten wyjątkowy obiekt przyrodniczy, jeden z najstarszych i najcenniejszych w Polsce i Europie stanowisk cisa pospolitego Taxus baccata jeszcze półtora roku temu był udostępniony dla zwiedzających, którzy mogli podziwiać wiekowe okazy cisa korzystając z gościnności Nadleśnictwa Zamrzenica i infrastruktury wyznaczonej ścieżki edukacyjnej.
Katastrofalne w swych skutkach nawałnice, które miały miejsce w roku 2017 spowodowały naruszenie stabilności i statyki drzewostanu górującego nad cisami w obrębie rezerwatu, co realnie zagroziło zarówno bezpieczeństwu odwiedzających rezerwat jak również trwałości przedmiotu ochrony.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy uwzględniając skalę zagrożenia jak również szczególną wartość edukacyjno-przyrodniczą rezerwatu, przygotował wykonanie trzech projektów z zakresu ochrony czynnej:
- utworzenie w roku 2020 ścieżki multimedialnego udostępnienia rezerwatu poprzez wykorzystanie innowacyjnych systemów multimedialnych;
- wykonanie w roku 2020 ekspertyzy arborystyczno-dendrologicznej;
- przeprowadzenie w roku 2021prac arborystyczno-dendrologicznych w obrębie drzewostanu zagrażającego trwałości cisa na terenie rezerwatu.
Spodziewanym efektem ekologicznym podejmowanych projektów w pierwszej kolejności będzie możliwość przywrócenia dostępu do rezerwatu z wykorzystaniem systemów multimedialnych pozwalających między innymi na: utworzenie makiet interaktywnych, prezentację filmów, kreowanie wirtualnej rzeczywistości wizji obiektów i przestrzeni przyrodniczych oraz dźwięków z terenu rezerwatu przyrody na grupowych lub indywidualnych stanowiskach.
Zabezpieczony zostanie również drzewostan cisa przed zagrożeniem jego uszkodzenia.
W dalszej perspektywie przewiduje się podniesienie atrakcyjności utworzonej edukacyjnej ścieżki multimedialnej oraz przywrócenie wstępu na teren rezerwatu.
Projekty będą realizowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Toruniu.
Fot.: Magdalena Pacuk