Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie imienia Leona Wyczółkowskiego na obszarze Borów Tucholskich województwa kujawsko-pomorskiego
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała broszurę prezentującą walory przyrodnicze jednego z najstarszych i najcenniejszych rezerwatów przyrody w Polsce i Europie Cisy Staropolskie imienia Leona Wyczółkowskiego. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie najliczniejszego na niżu Polski stanowiska cisa pospolitego Taxus baccata.
W latach 1930-1934 na terenie rezerwatu cisów w Wierzchlesie wielokrotnie przebywał Leon Wyczółkowski - malarz, grafik i rysownik, jeden z największych artystów Młodej Polski. Rezerwat, który nazwał „Świętym Gajem”, przez lata był miejscem jego plenerów malarskich uwiecznionych na obrazach, rysunkach, szkicach i litografiach wzbudzając zachwyt i podziw na wystawach krajowych i zagranicznych. Drzewa, które artysta ukazał w swoich dziełach, to cisy Chrobry, Parasolka, Orzeł Wyczółkowskiego, lipa Chopina, obumarłe sosny Bliźniaczki i sosna Alicja.
W publikacji oprócz przedstawienia walorów przyrodniczych rezerwatu zwrócono uwagę na działania ochronne realizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy we współpracy z Nadleśnictwem Zamrzenica, w celu zachowania cennych skupisk cisa na terenie rezerwatu.
Wydanie publikacji zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Fot.: Anna Grabowska