Środowisko przyrodnicze regionu kujawsko-pomorskiego w 100-lecie Niepodległości
7 czerwca 2018 r. w Tucholi odbyła się konferencja „Środowisko przyrodnicze regionu kujawsko-pomorskiego w 100-lecie Niepodległości” zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Tucholi, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, Tucholskim Parkiem Krajobrazowym i Wdeckim Parkiem Krajobrazowym. Konferencję patronatem honorowym objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Celem konferencji było zwrócenie uwagi na przyrodnicze uwarunkowania rozwoju regionu na przestrzeni ostatnich 100 lat jego historii.
Obradami kierował dr hab. Andrzej Przystalski, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Przewodniczący Regionalnej Rady Ochrony Przyrody w Bydgoszczy. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w charakterze prelegentów reprezentowali: Naczelnik Wydziału Spraw Terenowych Artur Dembek z referatem „Obiekty chronione regionu kujawsko-pomorskiego na przestrzeni 100-lat Niepodległości” oraz Naczelnik Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko Karina Ścieszyńska z referatem „Inwestycje środowiskowe regionu kujawsko-pomorskiego w 100-leciu Niepodległości”.
Prelekcje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy. Przedstawiono dzieje ochrony przyrody oraz najważniejsze inwestycje wprowadzone do środowiska w ciągu ostatnich 100 lat. Ponadto omówione zostały dobre praktyki w zakresie zarządzania środowiskiem przyrodniczym w regionie kujawsko-pomorskim.
Na zakończenie konferencji odbyła się sesja wyjazdowa do najstarszego obiektu przyrodniczego w Polsce - rezerwatu przyrody Cisy Staropolskie imienia Leona Wyczółkowskiego w Wierzchlesie oraz do Elektrowni Wodnej w Żurze, jednej z najstarszych inwestycji w regionie.
Fot.: Karolina Hunker