Sympozjum Współczesne Problemy Geologii Inżynierskiej
W dniach 14-17 września 2021 r., w Bydgoszczy odbywa się 7. Ogólnopolskie Sympozjum „Współczesne Problemy Geologii Inżynierskiej w Polsce” (WPGI). Wydarzenie ma charakter ogólnopolskiej konferencji naukowej skierowanej do przedstawicieli nauki, administracji państwowej i samorządowej oraz firm zajmujących się środowiskiem geologicznym. Sympozjum stwarza możliwość wymiany doświadczeń i poznania nowych trendów w podejściu do zagospodarowania przestrzeni podziemnej terenów zurbanizowanych, nowoczesnego rozpoznania środowiska geologicznego, projektowania i realizacji inwestycji budowlanych czy racjonalnego zarządzania przestrzenią podziemną. Dodatkowo tegoroczna edycja porusza tematykę dotyczącą zagospodarowania terenów przemysłowych i historycznie zanieczyszczonych, jak również remediacji i rekultywacji.
Organizatorem wydarzenia jest Państwowy Instytut Geologiczny – PIB. Patronat honorowy nad Sympozjum sprawują:
- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa,
- Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP,
- Wojewoda Kujawsko-Pomorski oraz
- Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Z racji na poruszaną tematykę dotyczącą kwestii historycznych zanieczyszczeń, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy dołączył do komitetu honorowego sympozjum. W swoim wystąpieniu podczas inauguracji wydarzenia, podkreślił konieczność przeprowadzania działań w celu niwelowania zanieczyszczeń gruntów i wód podziemnych. Uczestnicy Sympozjum dowiedzieli się o innowacyjnej instalacji remediacyjnej niedawno otwartej na terenach byłych Zakładów Chemicznych Zachem. Dyrektor przedstawił założenia projektowe i oczekiwany efekt ekologiczny.
Szczegóły dotyczące remediacji omówione zostały w sesji: „Racjonalne zagospodarowanie terenów zurbanizowanych i zdegradowanych: rekultywacja, remediacja, rewitalizacja”. O swoich doświadczeniach z remediacją opowiedziała również spółka REMEA, partner strategiczny sympozjum oraz wykonawca projektu oczyszczania gruntów i wód podziemnych na terenie byłych Z.Ch. Zachem.
Fot.: RDOŚ w Bydgoszczy