W jakim stanie są obszary Natura 2000? Dzięki „Bankowi Danych” wiemy o nich coraz więcej
W obszarach Natura 2000 trwają prace terenowe w celu uzupełnienia stanu wiedzy na temat wybranych cennych gatunków i siedlisk przyrodniczych, tych, które mają znaczenie nie tylko dla samej Polski, ale także dla całej Unii Europejskiej.
W tym roku odebraliśmy już aż sześć ekspertyz przyrodniczych sporządzonych na obszarach Natura 2000: Dolina Noteci PLH300004, Łąki Trzęślicowe w Foluszu PLH040027, Ostoja Nadgoplańska PLB040004, Bory Tucholskie PLB220009 i Dolina Dolnej Wisły PLB040003. Spośród wymienionych obszarów dwa pierwsze to siedliskowe obszary Natura 2000, na których chronimy siedliska przyrodnicze i gatunki zwierząt, z wyjątkiem ptaków, natomiast pozostałe trzy obszary chronione to ptasie obszary Natura 2000, na których chronione są wybrane najcenniejsze gatunki ptaków.
Prowadzone badania dostarczają informacje na temat stanu ochrony, w jakim znajdują się gatunki i siedliska oraz zagrożeń, które wpływają lub mogą wpływać na pogorszenie ich stanu. Informacje te pozwalają na wybór najlepszych sposobów ochrony naszych cennych zasobów przyrodniczych.
Przykładowo w obszarze Natura 2000 Łąki Trzęślicowe w Foluszu chroniony jest niewielki motyl, czerwończyk fioletek (Lycaena helle). Stwierdzono tu nieliczną populację czerwończyka na wilgotnych łąkach znajdujących się przy stawach rybnych. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że największym problemem dla czerwończyka w tym obszarze jest izolacja jego populacji, ponieważ pozostałe poznane miejsca jego występowania znajdują się w odległości ponad 10 km, a motyle te mogą pokonywać odległość jedynie do 0,5 km. Całe szczęście poza izolacją nie wykryto innych istotnych zagrożeń dla czerwończyka fioletka, dlatego w tej sytuacji nie trzeba podejmować żadnych skomplikowanych działań ochronnych, wystarczy tylko zachować łąkę, która jest siedliskiem motyla, poprzez jej okresowe koszenie lub prowadzenie na niej wypasu zwierząt. Oczywiście będziemy też regularnie sprawdzać stan czerwończyka na tym obszarze.
W dalszym ciągu prowadzone są prace nad uzupełnieniem stanu wiedzy w obszarze Natura 2000 Bory Tucholskie na temat gatunków migrujących i zimujących oraz w obszarze Natura 2000 Włocławska Dolina Wisły na temat siedlisk przyrodniczych oraz gatunków ryb i minogów.
Wiemy coraz więcej o stanie ochrony obszarów Natura 2000 dzięki środkom unijnym, uzupełnienie stanu wiedzy w obszarach Natura 2000 realizowane jest bowiem w ramach projektu nr POIS.02.04.00-00-0191/16 pn.: „Inwentaryzacja cennych siedlisk przyrodniczych kraju, gatunków występujących w ich obrębie oraz stworzenie Banku Danych o Zasobach Przyrodniczych”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Fot.: RDOŚ w Bydgoszczy