Wpływ presji turystycznej na walory przyrodnicze rezerwatu przyrody
Zespół naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opracował dla Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ekspertyzę przedstawiającą wpływ presji turystycznej na walory przyrodnicze rezerwatu przyrody Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego.
Badaniami objęto faunę glebową oraz florę rezerwatu przyrody. Uzyskane wyniki porównano z analogicznymi badaniami przeprowadzonymi w 2010 r. Na podstawie przeprowadzonych badań oraz analizy dostępnych danych nie stwierdzono negatywnego wpływu turystyki na florę ani faunę rezerwatu Cisy Staropolskie im. L. Wyczółkowskiego.
Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. L. Wyczółkowskiego będzie zatem w dalszym ciągu udostępniany dla celów edukacyjnych i turystycznych.
Sporządzenie ekspertyzy zostało dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie im. L. Wyczółkowskiego utworzony w 1956 r. jest jednym z najstarszych i najcenniejszych rezerwatów przyrody w Polsce i Europie. Rezerwat leśny zajmuje łączną powierzchnię 113,61 ha. Celem ochrony w rezerwacie jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych najliczniejszego na niżu Polski stanowiska cisa pospolitego Taxus baccata.
Fot.: Kornelia Leszczyńska-Deja