Współpraca na rzecz poprawy jakości środowiska na terenach poprzemysłowych
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wspólnie z Gminą Solec Kujawski podpisał „List intencyjny w sprawie przyjęcia Strategicznego Planu Działania projektu GreenerSites dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego (BTOF) – Solec Kujawski”.
List ten jest deklaracją woli współpracy Stron w zakresie działań na rzecz poprawy jakości środowiska na terenach poprzemysłowych, w szczególności na terenie byłej Nasycalni Podkładów Kolejowych w Solcu Kujawskim. Działania te mają służyć wymianie informacji i doświadczeń pozyskanych w toku realizacji Projektu GreenerSites „Rehabilitacja środowiskowa terenów poprzemysłowych w Europie Środkowej”.
Nasycalnia Podkładów Kolejowych w Solcu Kujawskim była jedną z najstarszych instalacji technicznych tego typu w Polsce, która funkcjonowała w latach 1873-2005. Po ponad 120 latach działalności Nasycalni, w mieście pozostało ok. 16 ha terenów silnie skażonych związkami organicznymi. Podkłady nasycano olejem kreozotowym, zawierającym bardzo szkodliwe w tym m.in. kancerogenne związki, takie jak fenol i jego pochodne.
Gmina Solec Kujawski jako pierwsza w Polsce, w latach 2013-2016, przeprowadziła rekultywację środowiska gruntowo-wodnego nowatorską metodą in situ ex side. Metoda ta stanowi mieszaną technologię bioremediacji, polegającą na przeprowadzeniu procesu przemywania gruntu celem usunięcia największego ładunku zanieczyszczeń, a następnie przełożeniu wstępnie oczyszczonego materiału ziemnego na specjalnie utworzone pryzmy bioremediacyjne, na których na skutek procesów biologicznych następowało dalsze oczyszczenie gruntu. Zastosowanie takiej metody biologicznego usuwania z gleby substancji zanieczyszczających nie wymagało wywożenia zanieczyszczonej gleby.
Warunki rekultywacji środowiska gruntowo-wodnego na terenie byłej Nasycalni Podkładów Kolejowych w Solcu Kujawskim zostały uzgodnione na mocy decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ze stycznia 2012 r.
Fot.: Gmina Solec Kujawski