Współpraca przy ochronie czynnej muraw kserotermicznych
Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą, w ramach porozumienia zawartego z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, realizuje projekt czynnej ochrony rezerwatów stepowych. Zadanie obejmuje przywrócenie i wypas dwóch stad starych polskich ras owiec wrzosówek oraz świniarek, co z kolei przyczyni się do ochrony roślinności kserotermicznej oraz promocji rodzimych ras zwierząt gospodarskich.
W rezerwatach kserotermicznych podejmowane są również działania ochronne, wykonywane na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, polegające na wykaszaniu i odkrzaczaniu muraw. W 2019 r. wyłoniono wykonawców prac z zakresu ochrony czynnej, które będą realizowane na powierzchni ok. 14 ha w czterech rezerwatach przyrody: Zbocza Płutowskie, Góra Św. Wawrzyńca, Skarpy Ślesińskie i Ostnicowe Parowy Gruczna.
Prowadzone działania ochronne zapewniają przetrwanie cennych zbiorowisk roślinnych muraw kserotermicznych o bogatej i zróżnicowanej florze, gdzie w szczególności występują rzadkie, zagrożone i chronione gatunki roślin jak ostnica Jana Stipa joannis i miłek wiosenny Adonis vernalis.
Murawy w dolinie Wisły w przeszłości wykształciły się na niedostępnych południowych zboczach, w wyniku zagospodarowania gruntów na potrzeby wypasu owiec.
Proces degradacji muraw rozpoczął się w latach 60-tych XX wieku, gdy utworzono dwa rezerwaty przyrody: Góra Św. Wawrzyńca i Zbocza Płutowskie. Z powodu ścisłej ochrony, rolnicy musieli zrezygnować z wypasu zwierząt, co doprowadziło do swobodnej sukcesji wtórnej. Uważano wówczas, że murawy mają charakter naturalny i nie ma potrzeby, aby ingerować w procesy naturalne zachodzące na ich terenie. Ze względu na unikatowy wyspowy charakter występowania gatunku kserotermicznego ostnicy Jana utworzono w 1999 r. kolejny rezerwat muraw kserotermicznych Ostnicowe Parowy Gruczna.
Fot.: Katarzyna Kociniewska