Zachowanie różnorodności biologicznej województwa kujawsko-pomorskiego
16 kwietnia 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy podpisał umowy o współpracy z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Ogrodem Botanicznym Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” oraz z Ogrodem Botanicznym Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.
Celem umów jest prowadzenie wspólnych działań na rzecz zachowania różnorodności biologicznej województwa kujawsko-pomorskiego związanych z podejmowaniem ochrony ex-situ gatunków roślin zagrożonych wyginięciem. Zaplanowane działania obejmują m.in.:
- przenoszenie roślin chronionych z naturalnych stanowisk w województwie kujawsko-pomorskim do ogrodów botanicznych,
- utworzenie kolekcji przenoszonych roślin gatunków chronionych,
- wprowadzanie roślin chronionych do środowiska przyrodniczego w celu odbudowy lub zasilenia populacji,
- informowanie stron o konieczności przeniesienia roślin chronionych w związku z realizacja przedsięwzięć, które uzyskały decyzję środowiskową.
Ochrona różnorodności biologicznej
Różnorodność biologiczną należy chronić przede wszystkim ze względu na podtrzymanie mechanizmów działania żywej przyrody; zachowanie zdolności do przetrwania zmian środowiska; wartości jeszcze nie odkryte i niewykorzystane, a które mogą być podstawą rozwoju i gwarancją przeżycia przyszłych pokoleń.
Wyginięcie gatunku jest nieodwracalną stratą ponieważ znika kombinacja genów w nim zawarta. W związku z tym, że każdy gatunek ma swoje miejsce i funkcję w ekosystemie wraz z jego wyginięciem ekosystem staje się mniej stabilny. Człowiek tworzy programy zachowania gatunków zagrożonych wyginięciem. Ta aktywność dotyczy dwóch podstawowych działań - ochrony in situ (w naturalnym środowisku życia) i ex situ (poza tym środowiskiem). Ochrona ex situ dotyczy:
- przetrzymywania i rozmnażania gatunków poza jego naturalnym środowiskiem, jak hodowla w specjalnych fermach lub ogrodach botanicznych i zoologicznych;
- rozmnażanie przy doborze osobników do krzyżowania o jak najmniejszym spokrewnieniu;
- konserwowanie nasion i zarodków roślin w niskich temperaturach, tak by można było ich użyć do odtworzenia.
Ochrona różnorodności biologicznej została wpisana do międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony przyrody, ustaw i programów rozwoju wspólnot międzynarodowych oraz poszczególnych państw. Jest jednym z priorytetów unijnej polityki w zakresie ochrony środowiska naturalnego. W obowiązującym w Polsce prawie, ochrona przyrody regulowana jest przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
Fot.: Dariusz Górski